Wiadomości Branżowe

Krople do oczu a leczenie AMD – najnowsze odkrycia

Krople do oczu a leczenie AMD – najnowsze odkrycia
Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „PLOS ONE” (9 października 2013 r.) wynika, że naukowcy bliscy są opracowania metody leczenia schorzenia AMD, które jest główną przyczyną ślepoty wśród osób starszych. Kuracja ma tę zaletę, że można ją przeprowadzić, aplikując pacjentowi jedynie krople do oczu, co szczególnie wygodne dla osób w zaawansowanym wieku.Czym jest AMD?Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest schorzeniem oka, które w większości przypadków doprowadza do ślepoty. Aktualnie specjaliści rozróżniają AMD w tak zwanej postaci suchej i mokrej. Zaś do głównych czynników, które wpływają na rozwój tego schorzenia zaliczyć należy: uwarunkowania genetyczne, brak niezbędnych witamin i mikroelementów, pogorszenie stanu krążenia i mikrokrążenia siatkówki czy uszkodzenie fotoreceptorów spowodowane

Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „PLOS ONE” (9 października 2013 r.) wynika, że naukowcy bliscy są opracowania metody leczenia schorzenia AMD, które jest główną przyczyną ślepoty wśród osób starszych. Kuracja ma tę zaletę, że można ją przeprowadzić, aplikując pacjentowi jedynie krople do oczu, co szczególnie wygodne dla osób w zaawansowanym wieku.

Czym jest AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest schorzeniem oka, które w większości przypadków doprowadza do ślepoty. Aktualnie specjaliści rozróżniają AMD w tak zwanej postaci suchej i mokrej. Zaś do głównych czynników, które wpływają na rozwój tego schorzenia zaliczyć należy: uwarunkowania genetyczne, brak niezbędnych witamin i mikroelementów, pogorszenie stanu krążenia i mikrokrążenia siatkówki czy uszkodzenie fotoreceptorów spowodowane światłem słonecznym. Z uwagi na fakt, iż tylko w naszym kraju rocznie zapada na tę chorobę 250 tysięcy osób, zaś na świecie 1/3 osób powyżej 65. roku życia ma przynajmniej wczesną formę AMD, problem jest poważny.

Rewolucyjne badania

Dotychczas nie opracowano skutecznego lekarstwa, za pomocą którego można by było leczyć AMD. Luteina, która początkowo uchodziła za suplement, który mógłby być pomocny w leczeniu, na etapie dalszych badań została odrzucona. Dopiero badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Tufts w Massachusetts wykazały, że u myszy substancja zwana PPADS pomaga w leczeniu schorzenia AMD. Naukowcy zainteresowali się PPADS, gdyż w poprzednich badaniach jednoznacznie wskazywano, że AMD może być spowodowana przez zaburzenie kompleksu atakującego błonę (MAC). Wówczas też wysunięto tezę, że to właśnie PPADS zaburza pracę MAC.

Krople do oczu mogą pomóc

Intensywne badania, które muszą przeprowadzić naukowcy jednoznacznie odpowiedzą na pytanie, czy pacjenci, którzy cierpią na AMD będą mogli być skutecznie leczeni. Aktualnie prace trwają nad stworzeniem takiej kuracji, która będzie w pełni bezpieczna i samodzielna. Krople do oczu są jedną z najlepszych możliwości z uwagi na fakt, że są popularne, higieniczne i nie ma problemu z ich prawidłowym dawkowaniem. Współcześnie coraz więcej osób stosuje krople do oczu na bazie naturalnych składników (np. Hyabak, Bepanthen Eye czy Homeoptic) z uwagi na coraz większy postęp technologiczny i jednocześnie mniej higieniczne warunki życia. W związku z tym krople do oczu bez recepty są szeroko dostępne i ich stosowanie nie jest problemem.

A to już wiesz?  SLOW JOGGING dla każdego!

Źródło Starcom. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy