Jedzenie Zdrowie

Przeciętna idealna masa ciała

Dobra wiadomość, dla tych, którzy są przerażeni swoją wagą! Być może już dziś odmienicie swoje podejście do tej sprawy, bowiem to, co powiem, spowoduje rewolucję.

Dobra wiadomość, dla tych, którzy są przerażeni swoją wagą! Być może już dziś odmienicie swoje podejście do tej sprawy, bowiem to, co powiem, spowoduje rewolucję. Otóż, okazało się już jakiś czas temu, że nie zawsze ci, których waga jest podejrzanie wysoka, mają nadwagę. Ma tutaj ogromne znaczenie kilka bardzo istotnych czynników, takich jak: wzrost (najważniejszy), aktywność fizyczna (sportowcy mają znacznie bardziej rozwiniętą, a więc dużo cięższą tkankę mięśniową) oraz, o dziwo, pora roku.

port to zdrowie  Sort to zdrowie  Sprt to zdrowie  Spot to zdrowie  Spor to zdrowie  Sportto zdrowie  Sport o zdrowie


Co to znaczy? Otóż, nie jest chyba nowością, że zimą gromadzimy znacznie więcej tłuszczu pod skórą niż na przykład wiosną czy latem, ale bardziej niż anormalność jest to naturalny mechanizm obronny organizmu przed jego wyziębieniem. Z reguły wiosną, gdy zaczynamy się więcej ruszać, dość szybko zrzucamy zimowy tłuszczyk.

Ale tylko pod warunkiem, że faktycznie zaczniemy się ruszać! Jak zatem sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia? Kiedyś stosowano w tym celu metodę Broca, która jednak szybko okazała się być zawodna, bo wychodziło na to, że zawsze ludzie wysocy byli szczupli, zaś niscy – grubi. Polegała ona mianowicie na tym, że od liczby wyrażającej wzrost w centymetrach odejmowano liczę 100. Aby uzyskać wagę idealną, odejmowano od tej liczby 10% dla mężczyzn i 15% dla kobiet.

Aby zweryfikować niedoskonałości tejże metody, zastąpiono ją inną, zwaną BMI (Body-Mass-Index). W metodzie tej dzielimy naszą wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach, podniesiony do kwadratu. Przykład: kobieta przy wzroście 1,59 m waży 62 kg; 62 dzieli się przez 1,592, a więc: 62:2,5281 = 24,52.

Taka wartość współczynnika BMI mieści się w przedziale normalnej masy ciała, bowiem właściwy wskaźnik BMI wynosi 19-24 dla kobiet i 20-25 w przypadku mężczyzn. Poniżej oznacza niedowagę, zaś pomiędzy 25-30 dla mężczyzn, a 24-30 dla kobiet wskazuje na nadwagę.

Wskaźnik powyżej 30 zawsze powinien być sygnałem o otyłości chorobliwej, którą niezwłocznie należy leczyć, ale absolutnie nigdy na własną rękę. Zawsze w takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem!
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#waga kobieca #średnia waga człowieka #przeciętna waga człowieka #średnia waga mężczyzny #idealna waga mężczyzny

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy