Zdrowy kręgosłup dziecka

Schorzenia kręgosłupa są jednymi z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Szacuje się, że cierpi na nie blisko 90% dzieci i młodzieży, a ich przyczyną jest m.in. zła postawa podczas siedzenia.
W erze Internetu dużo dzieci zamienia ruch na przebywanie przed komputerem. Przy biurku, włącznie z czasem spędzonym w szkole, przesiadują blisko 9 godzin dziennie. Niestety przybierają przy tym nieprawidłową postawę, która zamienia się w trudny do zwalczenia nawyk. Ciągłe powtarzanie „siedź prosto” lub „nie garb się” nie nauczy dziecka prawidłowej postawy. Zdaniem wielu specjalistów o zdrowy kręgosłup najmłodszych powinniśmy zadbać już w momencie projektowania ich pokoju i przestrzeni pracy.
Meble szyte na miarę
Podstawowa zasada ergonomii mówi o tym, że każdy mebel powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dlatego tak ważne jest, by przy zakupie biurka dla dziecka nie kierować się tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim mieć na uwadze jego funkcjonalność.
– Optymalne dla zdrowia biurko musi być skonstruowane tak, by wymuszało prawidłową postawę – mówi prof. dr Erich Schmidt, specjalista ds. ortopedii producenta ergonomicznych zestawów biurkowych dla dzieci Moll – Dobrze jeżeli wyposażone jest w różnego typu systemy regulacji, które pozwalają dopasować np. wysokość blatu do wzrostu dziecka.
Takie ulepszenia są nie tylko zdrowe dla dziecięcych kręgosłupów, ale i oszczędne dla ich rodziców. Biurko „rośnie” wówczas wraz z jego użytkownikiem, a to oznacza, że nie trzeba go wymieniać co kilka lat.
Solidne oparcie
Znaczący wpływ na jakość siedzenia ma krzesło. Niewygodne lub za małe będzie tylko prowokowało dziecko do przyjęcia nieprawidłowej postawy. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na dwa elementy: możliwość zmiany wysokości i wysunięcia siedziska oraz wyprofilowanie. Jeśli te cechy zostaną odpowiednio zaprojektowane, mebel ten będzie idealnie podpierał odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co wpłynie na większy komfort pracy przy biurku. Jednak nawet najlepszy fotel nie spełni swojej funkcji, jeśli dziecko nie będzie przestrzegało kilku ergonomicznych zasad (patrz ramka obok).
– Dzieci uczą się zdrowych nawyków od swoich rodziców i chętnie biorą z nich przykład. Warto więc wykorzystać ten okres w ich rozwoju, by już od najmłodszych lat nauczyć je prawidłowego siedzenia. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko powstania u nich w przyszłości różnych schorzeń kręgosłupa – zauważa prof. dr Erich Schmidt.
Organizacja w dobrym świetle
Kolejnym ważnym elementem w funkcjonalnym zestawie biurkowym dziecka jest oświetlenie oraz odpowiednia konfiguracja wyposażenia (ustawienie monitora, klawiatury itp). Biurko powinno być umieszczone blisko okna, co zapewni stały dopływ naturalnego światła. Rano i popołudniu zalecane jest dodatkowe używanie lamp przymocowanych do blatu. Ważne, by zapewniały one właściwe oświetlenie całej strefy optymalnego widzenia, czyli przestrzeni, w której umieszczamy elementy najczęściej obserwowane – książki, zeszyty lub dokumenty. Przedmioty te, powinny znajdować się w zasięgu rąk dziecka. Najlepiej więc umieścić je na różnego typu nadstawkach lub w organizerach, które będą pomocne w utrzymaniu porządku. Ostatnia kwestia dotyczy komputera. Jego monitor ustawiamy w bezpiecznej dla wzroku odległości (50-70 cm), na równi lub nieco niżej blatu. Oczy pracują znacznie sprawniej, jeżeli patrząc na środek ekranu są skierowane lekko w dół. Ponadto istotne jest, by klawiatura znajdowała się na matowej, nieśliskiej powierzchni. W przypadku gdy jest ona wyższa niż 3 cm, na biurku powinny znaleźć się dodatkowo specjalne podkładki pod nadgarstki.
Pamiętajmy, że żadna z czynności wykonywanych przy biurku nie może wymuszać przyjęcia nienaturalnej, obciążającej kręgosłup pozycji. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednie dostosowanie tej przestrzeni do indywidualnych potrzeb dziecka. Dzięki temu nawet kilkugodzinna nauka przy biurku może okazać się przyjemniejsza.

RAMKA:
Zasady utrzymania właściwej postawy podczas siedzenia
1. Przedramiona oprzyj lekko na biurku lub poręczach krzesła
2. Głowę trzymaj prosto i nie wyginaj szyi
3. Plecy oprzyj o oparcie krzesła
4. Ustaw głębokość siedziska krzesła tak, by uda nie stykały się z brzegiem siedzenia
5. Całą powierzchnię stóp postaw swobodnie na podłodze lub podnóżku
6. Nogi ugnij pod kątem prostym i zapewnij im odpowiednią ilość miejsca

Authors

Related posts

Top